Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego

 

Sprawy dotyczące ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego reguluje ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1641), zwana dalej Ustawą. Ustawa  określa zasady otwartości danych, zasady i tryb udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego celem ponownego wykorzystania oraz podmioty zobowiązane do udostępniania lub przekazywania tych informacji. Ustawa stanowi implementację w polskim prawie   przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego ( Dz.U.UE.L.2019.172.56).

 

Przez informację sektora publicznego należy rozumieć każdą treść lub jej część, niezależnie od sposobu utrwalenia, w szczególności w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej, będącą w posiadaniu podmiotu zobowiązanego.

 

Ponowne wykorzystanie informacji publicznej to wykorzystywanie przez użytkowników informacji sektora publicznego w jakimkolwiek celu, z wyjątkiem wymiany informacji sektora publicznego między podmiotami zobowiązanymi wyłącznie w celu realizacji zadań publicznych.

 

Prawo do ponownego wykorzystania informacji  sektora publicznego  przysługuje każdemu, jednakże podlega ono ograniczeniom wynikającym  z przepisów Ustawy.

 

Ponownemu wykorzystaniu podlega informacja sektora publicznego :

 

·         udostępniona  w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Korytnica,

·         udostępniona na stronie internetowej Gminy Korytnica,

·         przekazana na wniosek o ponowne wykorzystanie.

 

Udzielanie informacji na wniosek

Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego może być złożony:

-        elektronicznie – na adres  email Urzędu: ug@korytnica.pl,

-        elektronicznie – za pośrednictwem platformy ePUAP,

-        w postaci papierowej osobiście w sekretariacie Urzędu lub listownie na adres:

Urząd Gminy Korytnica
 ul. Małkowskiego 20
 07-120 Korytnica

 

 

 

 

Wniosek o ponowne wykorzystywanie powinien spełniać wymogi określone w art. 39 ust. 3 ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, tj.
w szczególności powinien zawierać :

1)      nazwę podmiotu zobowiązanego;

2)      informacje o wnioskodawcy, w tym imię i nazwisko albo nazwę oraz adres umożliwiający dostarczenie odpowiedzi do wnioskodawcy albo pełnomocnika tego wnioskodawcy w sposób lub w formie wskazanych we wniosku;

3)      wskazanie informacji sektora publicznego, które będą ponownie wykorzystywane, a jeżeli są już udostępniane lub zostały przekazane, warunki ponownego wykorzystywania, na jakich mają być ponownie wykorzystywane, oraz źródło udostępniania lub przekazania;

4)      wskazanie celu ponownego wykorzystywania, w tym określenie rodzaju działalności, w której informacje sektora publicznego będą ponownie wykorzystywane, w szczególności wskazanie dóbr, produktów lub usług;

5)      wskazanie formy przygotowania informacji sektora publicznego, a w przypadku postaci elektronicznej - także wskazanie formatu danych;

6)      wskazanie:

a)      sposobu przekazania informacji sektora publicznego, o ile nie są udostępniane lub nie zostały przekazane w inny sposób, albo

b)      sposobu i okresu dostępu do informacji gromadzonych i przechowywanych w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w ust. 2.

 

Wniosek o ponowne wykorzystywanie, zwany dalej „wnioskiem”, wnosi się do podmiotu zobowiązanego w przypadkach, gdy informacje sektora publicznego:

  1. nie są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej lub w portalu danych;
  2. są udostępniane w innym systemie teleinformatycznym niż określony w pkt 1 i nie zostały określone warunki ponownego wykorzystywania lub opłaty za ponowne wykorzystywanie albo nie poinformowano o braku takich warunków lub opłat; 
  3. będą wykorzystywane na warunkach innych niż zostały dla tych informacji określone;
  4. są udostępniane lub zostały przekazane na podstawie innych ustaw określających zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami sektora publicznego. 

W przypadku niespełnienia warunków formalnych wniosku wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych, wraz z pouczeniem, że ich nieusunięcie w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Warunki ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego obejmują:

  1. Obowiązek poinformowania o źródle pochodzenia, czasie wytworzenia i pozyskania informacji od Urzędu Gminy Korytnica.
  2. Obowiązek poinformowania o przetworzeniu informacji ponownie wykorzystywanej.
  3. Obowiązek poinformowania, że Urząd Gminy Korytnica nie ponosi odpowiedzialności za jej przetworzenie, dalsze udostępnienie i wykorzystanie.

 

 

Opłaty

Informacje sektora publicznego udostępniane przez Urząd Gminy Korytnica  przekazywane są bezpłatnie, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Jeżeli jednak przygotowanie lub przekazanie informacji wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, z uwagi na sposób lub formę wskazane we wniosku, może być nałożona opłata indywidualnie dla wniosku, odpowiadająca  poniesionym kosztom. 

Ograniczenia prawa do ponownego wykorzystywania informacji

Prawo do ponownego wykorzystywania podlega ograniczeniu m.in.:

1/      w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych;

2/      ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy lub prywatność osoby fizycznej - ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa;

3/      w zakresie informacji będących informacjami sektora publicznego, do których dostęp jest ograniczony na podstawie innych ustaw;

4/      w zakresie informacji sektora publicznego, których wytwarzanie przez podmioty zobowiązane nie należy do zakresu ich zadań publicznych określonych prawem.

Rozpatrzenie wniosku

Termin

Rozpatrzenie wniosku następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

W przypadku braku możliwości rozpatrzenia wniosku w wyżej wymienionym terminie, zawiadamia się wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia oraz o  nowym terminie rozpatrzenia wniosku. Termin nie może być dłuższy niż 2 miesiąceod dnia złożenia tego wniosku.

Wójt Gminy  po rozpatrzeniu wniosku :

  1. przekazuje informacje sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania bez określania warunków ponownego wykorzystywania;
  2. informuje o braku informacji sektora publicznego wskazanej we wniosku;
  3. informuje o braku warunków ponownego wykorzystywania w przypadku posiadania informacji sektora publicznego przez wnioskodawcę;
  4. składa ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystywania lub informację
    o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie, lub w przypadku, o którym mowa
    w art. 10 ust. 4 ustawy, informację o przyczynach braku możliwości przekazania informacji sektora publicznego i wskazanie, w jaki sposób lub w jakiej formie informacje sektora publicznego mogą zostać przekazane;
  5. odmawia, w drodze decyzji, wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

Prawo do sprzeciwu

Wnioskodawca, który otrzymał ofertę  może w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty złożyć sprzeciw z powodu naruszenia przepisów ustawy albo zawiadomić podmiot zobowiązany o przyjęciu oferty.

Brak zawiadomienia o przyjęciu oferty w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty jest równoznaczny z wycofaniem wniosku.

W przypadku otrzymania sprzeciwu podmiot zobowiązany, w drodze decyzji, rozstrzyga o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie lub  odmawia wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

Podmiot zobowiązany, w drodze decyzji, odmawia wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego, w przypadku gdy prawo do ponownego wykorzystywania podlega ograniczeniom, o których mowa w art. 6 ustawy.

Podmiot zobowiązany nie ma obowiązku tworzenia informacji sektora publicznego, ich przetwarzania w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie oraz sporządzania z nich wyciągów, jeżeli spowoduje to konieczność podjęcia nieproporcjonalnych działań przekraczających proste czynności (art. 10 ust. 4 ustawy).

 Środki odwoławcze

Organem odwoławczym od decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz od decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie jest minister właściwy do spraw informatyzacji.

W zakresie nieuregulowanym ustawą do decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz do decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.

Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. ­– Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, z tym że:

  1. przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi;
  2. skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.

 

 

 

 

Opublikowane przez: Artur Czarnacki | Data wprowadzenia: 2018-01-09 12:27:14 | Data modyfikacji: 2022-10-06 14:31:35.
Data wprowadzenia: 2018-01-09 12:27:14
Data modyfikacji: 2022-10-06 14:31:35
Opublikowane przez: Artur Czarnacki